Вчені знайшли химерний спосіб боротьби з комариними хворобами, такими як денге, жовта лихоманка та хвороба Зіка. Вони пропонують зробити самців комарів глухими, щоб ускладнити їм спаровування та розмноження.
Комарі займаються зпарюванням в польоті, а самці використовують слух, щоб переслідувати самок, орієнтуючись на їх привабливе крилате тріпотіння.
Про це йдеться в публікації www.bbc.com
Дослідники змінили генетичний шлях, який самці комарів використовують для слуху. Результат: вони не мали фізичного контакту з самками навіть після трьох днів спільного перебування в одній клітці.
Саме самки комарів є переносниками хвороб, тому запобігання їх розмноженню допоможе зменшити загальну кількість комах.
Команда з Університету Каліфорнії в Ірвайні вивчала комарів Aedes aegypti, які щорічно заражають близько 400 мільйонів людей. Вони детально спостерігали за повітряними шлюбними звичками комах, які можуть тривати від кількох секунд до майже хвилини, а потім з’ясували, як їх порушити за допомогою генетики.
Вчені націлилися на білок trpVa, який, схоже, є необхідним для слуху. У мутованих комарів нейрони, зазвичай відповідальні за виявлення звуку, не реагували на звуки польоту чи крила потенційних партнерів. Привабливий шум пролітав повз глухі вуха.
На відміну від них, дикі (немутовані) самці швидко спаровувалися кілька разів і запліднили майже всіх самок у клітці.
Дослідники з Університету Каліфорнії в Санта-Барбарі, які опублікували свою роботу в журналі PNAS, заявили, що ефект виключення гена був "абсолютним", оскільки спаровування глухих самців було повністю усунене.
Д-р Йорг Альберт з Ольденбурзького університету в Німеччині, експерт з питань спаровування комарів, вважає, що атака на слух є перспективним шляхом боротьби з комарами, але його потрібно вивчати та контролювати.
"Дослідження надає перший прямий молекулярний тест, який свідчить про те, що слух дійсно важливий не тільки для розмноження комарів, але й є необхідним. Без здатності самців чути і акустично переслідувати самок, комарі можуть зникнути".
Іншим методом, який досліджується, є випуск стерильних самців у районах, де поширені комарині хвороби.
Хоча комарі можуть переносити хвороби, вони є важливою частиною харчового ланцюга, слугуючи їжею для риб, птахів, кажанів і жаб. Деякі види комарів також є важливими запилювачами.
Генетична модифікація, яка робить самців комарів глухими, може стати революційним методом боротьби з поширенням небезпечних хвороб. Цей підхід пропонує екологічно чистий та ефективний спосіб контролю популяції комарів без використання хімічних інсектицидів. Однак, як і будь-яка нова технологія, вона потребує подальших досліджень, щоб оцінити потенційні ризики та переваги.
------
Автор - Andrii Dydyk для RSSHub ( rss.lviv.ua)